KAPCSOLAT

Rajko

   

A Talentum Nemzeti Kisebbségi Általános Iskola, Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Táncművészeti Szakközépiskola, Zeneművészeti Szakképző- és Szakközépiskola és Kollégium 1991 óta működik a Talentum Kulturális Alapítvány gondozásában. Működésének elsődleges célja a személyre szabott művészeti képzés mellett, a nem pusztán tudásban, technikai felkészültségben, sokkal inkább hozzáállásban megnyilvánuló profizmus közvetítése a tanuló felé. A diákok a többlépcsős képzés során a Zeneművészeti - illetve a Táncművészeti Tagozaton a korosztályuknak megfelelő általános ismeretanyag mellett különlegesen nagy óraszámban foglalkoznak a művészeti szak-, és kiegészítő tárgyak minél mélyebbre hatóbb elsajátításával. Az iskola igyekszik kitűnő oktatói-, művésztanári testületén keresztül a hivatásos zenész-táncostudás és habitus mellett, a ma már nem csupán az amatőr mozgalmakra jellemző mérhetetlen lelkesedést, hanem a művészet iránti odaadást is adoptálni és továbbadni a tanulóknak.

Az intézményben folyó nevelés-oktatás középpontjában a cigány fiatalok 50 éves hagyományra visszatekintő cigányzenei és a másfél évtizedre visszatekintő klasszikus zenei képzése illetve hivatásos tánc- és zeneművészeti pályára történő felkészítése, valamint főiskolai beiskoláztatása áll.

Az intézmény az alábbi szervezeti egységekből áll:

  1. Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
    Az Alapfokú Művészetoktatási Intézmény feladata a Művészeti Szakképző Iskola előkészítése, itt a 6 és 18 éves kor közötti fiatalok heti 2 × 2 órában kapnak zenei, illetve táncos képzést.

  2. Táncművészeti Szakközépiskola
    A Táncművészeti Szakközépiskola két tagozatból áll:
    1. Középfokú, Színpadi tánc tagozat
    2. Középfokú, Társastánc tagozat
  3. Zeneművészeti Szakképző- és Szakközépiskola
    A Zeneművészeti Szakképző- és Szakközépiskola is két tagozatból áll:
    1. Középfokú, klasszikus zene tagozat
    2. Szórakoztató zene tagozat
      1. Középfokú, népi-cigányzene, szalonzene, tánczene szak
      2. Felsőfokú, népi-cigányzene, szalonzene, tánczene szak

Mind a Táncművészeti és mind a Zeneművészeti Iskola növendékei a tankötelezettség teljesítését részben intézményünk szervezeti keretében működő Általános Iskola, részben pedig együttműködési megállapodás keretében a Szabó Ervin Gimnázium és az Erzsébetvárosi Reformpedagógiai Gimnázium biztosítja.

A tanulók kötelező gyakorlati képzésben vesznek részt. Ennek formái:

  • próbák (zenekari, tánckari gyakorlatok)
  • szakmai és vizsgabemutatók, vizsgaelőadások
  • hazai és külföldi nyilvános előadásokon való részvétel
A gyakorlati képzést a Szakiskola részben saját keretén belül, nagyobbrészt a Talentum Kulturális Fórum feltételrendszerének keretében, annak művészeti tevékenységében (Rajkó Zenekar, Talentum Művészegyüttes) valósítja meg.

  1. Kollégium
    Az iskola vidékről és határon túlról érkezett tanulók ellátása érdekében székhelyén fiú kollégiumot működtet. A leány tanulók számára iskolánk a Deák Ferenc Középiskolai Kollégiumban biztosít kollégiumi elhelyezést.